Biegiem przez miasto. Najciekawsze maratony miejskie na świecie

autor i źródło: Michał Leszczyński
Udostępnij Tweetnij Wykop

Choć zawodnicy maratonu pokonują za każdym razem taką samą odległość, to miejsce, w którym odbywają się zawody ma dla nich ogromne znaczenie. Oto lista miast zapewniających biegaczom wyjątkową atmosferę i niezapomniane emocje sportowe.

*1. Ateny (miesiąc: listopad) *
Listę zaczynamy od miasta, w którym 2,5 tys. lat temu narodziła się tradycja biegu. To właśnie do Aten biegł legendarny posłaniec Filippides z wieścią o zwycięstwie Greków nad Persami w bitwie pod Maratonem.

Organizatorzy zachowali tradycyjną trasę biegu, na której zobaczymy liczące tysiące lat zabytki. Zawodnicy startują w miasteczku Maraton, meta zaś znajduje się na stadionie Panathinaiko w Atenach, gdzie odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie w 1896 r.

2. Londyn (miesiąc: kwiecień)
To londyńczykom zawdzięczamy długość dzisiejszego maratonu – 42,195 km. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 1908 roku "dołożono" kilka kilometrów biegaczom, tak by start maratonu zaczynał się blisko trybuny, na której siedział król Edward VII.

Maraton w stolicy Wielkiej Brytanii jest wydarzeniem bardzo prestiżowym. Co roku startuje tu światowa elita biegaczy. Nie dajmy się jednak zjeść tremie! Niewątpliwymi atrakcjami maratonu w Londynie są serdeczni kibice oraz odcinek prowadzący przez Tower Bridge.

3. Praga (miesiąc: maj)
Pierwszy praski maraton wystartował w 1995 roku. Od tamtego czasu zawody organizowane przez naszych południowych sąsiadów awansowały do grona najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu na świecie.

Dlaczego? Przede wszystkim Praga jest pięknym miastem. Start i meta biegu znajdują się na Starym Rynku, który aż roi się od wyjątkowej urody zabytków. Dodatkowym atutem jest doskonała organizacja wydarzenia, która od lat zbiera pochwały wśród uczestników.

4. Budapeszt (miesiąc: październik)
Budapeszt szczyci się ostatnio tytułem biegowej stolicy Europy. W ciągu roku odbywa się tam wiele imprez sportowych, najbardziej jednak prestiżową jest październikowy SPAR Budapest Marathon.

Podobnie jak w Pradze, węgierski bieg odbywa się w otoczeniu zabytków Starego Miasta. Co ciekawe, oprócz punktów odżywczych z napojami biegacze znajdą na trasie maratonu również punkty muzyczne.

Sprawdź hotele w Budapeszcie

5. Nowy Jork (miesiąc: kwiecień)
Co roku na nowojorski maraton przybywa do USA śmietanka światowych biegaczy. To bieg przygotowany z iście amerykańskim rozmachem (ponad 50 tys. uczestników!). Trzeba się spieszyć z zapisami, ponieważ chętnych jest dużo więcej niż miejsc.

Uczestnicy biegną przez 5 najważniejszych dzielnic Nowego Jorku: Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx i Manhattan. Meta maratonu znajduje się w znanym z wielu filmów Central Parku. Dotarcie do niej jest doznaniem, które trudno porównać z czymkolwiek innym.

6. Warszawa (miesiąc: wrzesień)
Zawody z naszego polskiego podwórka mają już całkiem długą tradycję, bo są organizowane od 1979 roku. Liczba biegaczy na ulicach Warszawy z roku na rok rośnie, więc zawodnicy maratonu mogą liczyć na sporą publikę i świetną atmosferę.

Trasa maratonu zmienia się co pewien czas, jednak Stare Miasto pozostaje zawsze jej arcyważnym punktem.

Sprawdź hotele w Warszawie

7. Dubaj (miesiąc: styczeń)
Maraton w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest wydarzeniem w sam raz dla osób uwielbiających egzotyczne trasy. Odbywa się na początku roku, więc w okresie, który uchodzi na Półwyspie Arabskim za stosunkowo "zimny".

Pomimo sporej odległości od innych miejsc z naszego zestawienia, biegaczy przyciągają do Dubaju wyjątkowe warunki zawodów. Maraton odbywa się na niemal płaskiej powierzchni. Niemałą zachętę stanowi również wysokość nagród, wynoszących nawet kilkaset tysięcy dolarów.

8. Tokio (miesiąc: luty)
Maraton w Tokio co roku ma bardzo wielu uczestników (ok. 35 tys.), jednak organizacja, jak to w Japonii, zawsze jest dopięta na ostatni guzik. Jeśli będziemy mieli szczęście, miniemy w biegu popularnego w Polsce pisarza Harukiego Murakamiego, który od lat jest zapalonym biegaczem.

Uczestnicy chwalą sobie gościnność mieszkańców Tokio, a także ich oddanie dla sportu, niezależnie od wieku. Startują licznie nawet staruszkowie, którzy osiągają świetne wyniki.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj także