Dlaczego Warszawa jest najlepszym letnim kurortem?

autor i źródło: Redakcja WP Turystyka
Udostępnij Tweetnij Wykop

Plaża, łagodne fale, drinki z palemką i rejs żaglówką? Oczywiście. Takich wakacyjnych atrakcji możesz doświadczyć w stolicy. Dla niewtajemniczonych to zimne miasto z betonu i stali. Wiele osób pokochało jednak Warszawę i odnalazło w niej piękne oblicze.

Na jednej z dzikich plaż
Jedną z głównych arterii życia towarzyskiego Warszawy jest oczywiście Wisła. Mowa tu nie tylko o bulwarach, na których latem, niezależnie od pory dnia, zawsze możemy spotkać „biwakowiczów”. Warszawiacy chętnie wypoczywają również na dzikich plażach. Na obrzeżach miasta, w okolicach Wilanowa czy Młocin, są prawdziwie surowe i zaciszne plaże. Najciekawsza jest jednak plaża praska niedaleko ZOO. Warto tam przyjść wieczorem, kiedy iluminacje rozświetlają Stare i Nowe Miasto. A żeby poczuć się jak na Ibizie albo na Hawajach, warto wybrać się do klubu, na przykład La Playa, Cud nad Wisłą czy Rejs, gdzie organizowane są tematyczne, egzotyczne imprezy.
Skoro już przy iluminacjach jesteśmy, warto zahaczyć również o Most Siekierkowski, najlepiej podczas przejażdżki rowerowej lub spaceru tuż przed albo po zachodzie słońca. Możemy zagwarantować, że panorama centrum widziana z mostu sprawi, że Warszawa nigdy nie będzie już taka sama.
Jeśli natomiast masz ochotę stać się prawdziwym wilkiem rzecznym, wskakuj na pokład jednego z promów pływających po Wiśle. Na pokładzie tego wodnego tramwaju możesz posłuchać opowieści przewodnika i zjeść coś ciepłego. Prawdziwą frajdą będzie rejs jednym z nowoczesnych promów Kropka i Kreska. Te kameralne i ekskluzywne 12-osobowe statki mają duży pokład słoneczny, dobrze zaopatrzony bar i wygodne kanapy. Są świetne na spotkanie towarzyskie lub imprezę. Do pobliskiego Zalewu Zegrzyńskiego także można dopłynąć promem. A tam spędzić dzień pływając na kajakach, rowerach wodnych czy żaglówce.

Nie zapomnij o bulwarach
Lewy brzeg Wisły latem tętni życiem, a warszawiacy pokochali Bulwary Wiślane. I nic dziwnego. Na szerokim deptaku jest plaża z koszami plażowymi, falujące ławki, altanki, trampoliny do skakania, a także wodny plac zabaw z kamiennymi figurami ryb. Promenada jest przyjazna rodzinom z dziećmi w wózkach. Można tu spacerować, jeździć na rowerze i rolkach czy wstąpić na coś orzeźwiającego do jednej z kawiarń. Pomiędzy Centrum Nauki Kopernik a pawilonem Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest kameralny amfiteatr, w którym grane są koncerty. Wieczorami w klubach nad Wisłą rozbrzmiewa muzyka na żywo a zabawa trwa do późnych godzin nocnych. Z kolei u stóp Nowego Miasta w każdy piątek i sobotę o 21.30 można całkiem za darmo podziwiać spektakl tańczących fontann.

Harmonia natury i urbanistyki
Nie ma wspanialszego miejsca na koncert muzyki klasycznej, niż królewski ogród z czterema tysiącami róż. Tego samego zdania są turyści całego świata, którzy latem przyjeżdżają do Warszawy, by wysłuchać recitali Chopinowskich w niesamowitej atmosferze ukochanej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich, w powietrzu przesyconym zapachem kwiatów, rozbrzmiewają nuty Mazurków i Polonezów, granych na żywo przez światowej sławy pianistów. I, co najlepsze – koncerty są za darmo.
W Warszawie znajdziemy wiele parków i ogrodów, ale nie sposób tu nie wspomnieć o jednym z najniezwyklejszych. Gdy spytamy przeciętnego mieszkańca stolicy o to z czym kojarzy mu się Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, pewnie od razu wspomni słynną fasadę kulturalną z ośmioma ogromnymi tablicami, na których znajdziemy między innymi fragment etiudy Karola Szymanowskiego, fragment Księgi Ezechiela spisany w języku hebrajskim lub część Wykładu cnoty Kochanowskiego w staropolszczyźnie. Jeśli to nie zrobi na was wrażenia, wejdźcie na dach i wstąpcie do jednego z największych i najpiękniejszych dachowych ogrodów w Europie. Dzięki zabiegom twórców natura i architektura zlewają się w jedną harmoniczną całość. Majestatyczne kolumny oplecione pnączami, kopuły z żywych, ukwieconych krzewów czy przeszklone dachy z bladozielonymi wstawkami przywodzą na myśl dziewiętnastowieczną szklarnię lub londyński dworzec Charing Cross. Jeśli dodamy do tego piękny widok na Wisłę i majaczący na horyzoncie Pałac Kultury, otrzymamy kwintesencję piękna Warszawy.

Miasto, które nigdy nie zasypia
Skoro już jesteśmy przy dworcach, nie sposób nie wspomnieć o jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Warszawy – Nocnym Markecie na Dworcu Głównym. Wieczorem ulica Towarowa, przy której mieszczą się nieco już zapomniane perony dworca, powinna być obowiązkowym punktem każdej wycieczki. Mnóstwo obłędnie pysznych potraw, napojów, scena muzyczna i rozmaite atrakcje z pewnością przypadną do gustu każdemu, kto odwiedzi Nocny Market w weekendy między godziną 17 a 1 w nocy. A co jeśli szukasz rozrywki na wyższym poziomie? Warszawa słynie z jednych z najwyższych budynków w Polsce, a udanych wakacji nie ma bez drinka z palemką. Co wspólnego ze sobą mają te dwa fakty? Drinka najlepiej wypić z pięknym widokiem, a stolica oferuje takie połączenie. Wybierz się do lokalu na dachu jednego z warszawskich drapaczy chmur i jednocześnie odkryj piękno miasta widzianego z lotu ptaka. Szczególnie warto odwiedzać takie miejsca wieczorem, kiedy rozświetlona Warszawa wygląda naprawdę pięknie.

Sprawdź hotele w Warszawie

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj także