Miejski weekend bez dzieci. Przewodnik po polskich i zagranicznych miastach

autor i źródło: Julia Wiśniewska
Udostępnij Tweetnij Wykop

W końcu udaje się zorganizować weekend bez dzieci. Zaangażowaliśmy dziadków i wybieramy idealne miejsce tylko we dwoje. Będzie czas, żeby się wyspać, pozwiedzać, zjeść w spokoju romantyczną kolację i... zdążyć zatęsknić za latoroślą!

Wbrew pozorom miejski wypoczynek dla rodziców jest przygodą. Jak często mają okazję oddać się rozrywce w mieście? W końcu będzie czas na kino, szwendanie się ulicami i zwiedzanie ciekawych miejsc. Gdzie można wybrać się na taki (nawet przedłużony o dzień) weekend?

Sopot
Krótki wyjazd nad morze to dobry pomysł na romantyczny wypoczynek i naładowanie baterii. Nawet jeśli jest chłodniej, a pogoda sprzyja, to wybierzcie się na spacer brzegiem morza lub po sopockim molo. W Sopocie jest sporo miejsc, w których można smacznie zjeść. Na kawę można zawitać do Las dolnysopotpółnoc, gdzie oprócz kawy zjemy desery (bez cukru, glutenu i kazeiny). Na śniadanie, lunch czy kolację można zajrzeć do Całego Gawła, który mieści się na dworcu PKP w Sopocie lub Dwóch Zmian na Monciaku. Romantyczna kolacja nad morzem? Restauracja White Merlin jest położona tuż przy plaży. W zasadzie dobra na każdą okazję, bo oprócz restauracji to także bistro i beach bar. Sopot jest wdzięcznym miejscem do spacerów – nie tylko nad morzem. Urokliwe kamieniczki i historia miasta wciągną na cały weekend. Poza tym zawsze można udać się do innych części Trójmiasta i zwiedzić np. gdańską starówkę albo nadrobić kinowe zaległości.

Wrocław
To miasto, które można odwiedzić zarówno z dziećmi, jak i bez nich. Jest co zwiedzać, jest gdzie smacznie zjeść, można też pójść do kina (nie mówiąc o czasie, gdy we Wrocławiu odbywa się filmowy festiwal Nowe Horyzonty). Spacery po Wrocławiu to zawsze wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, a wrocławskie krasnale, których jest ponad 300 i cały czas ich przybywa, to również frajda nie tylko dla dzieciaków. Jeśli dopisuje pogoda, możemy wybrać się na wycieczkę kajakiem, łódką czy tramwajem wodnym i z tej perspektywy zwiedzać miasto. Wrocław to także mosty. Jest piątym miastem w Europie, które ma taką ilość mostów! Wiąże się to z ilością rzek, które przepływają przez miasto: Odra, Oława, Ślęza, Widawa, Bystrzyca, Dobra, nie licząc strumieni.

Praga
Jest bardzo romantyczną propozycją. W drodze na słynny Most Karola natkniemy się na mostek nad Diabelskim Potokiem. W tym miejscu pary pieczętują swoje związki zakładając na mostku kłódkę, a kluczyk wyrzucając do czarciego potoku! W drodze na kolację lub po niej warto zajrzeć na Rynek Staromiejski – zapalają się tam latarnie gazowe. W praskich restauracjach trzeba spróbować kuchni lokalnej: polevki czyli zupy, gulaszu z dziczyzny czy knedlików. Praga to także piwo – odwiedziny w "Gospodzie u Fleku" są obowiązkowym przystankiem. Ich piwo produkowane jest od wieków! Warto przejść się na spacer albo zrobić sobie piknik na wzgórzu Petrin w pobliżu Hradczan. Jeśli jesteście melomanami, to wybierzcie się do Klementinum – w tym barokowym budynku na Starym Mieście odbywają się koncerty smyczkowe.

Bukareszt
Wbrew pozorom miasto to jest pełne neobarokowych i secesyjnych kamienic, które przeplatają się z socjalistyczną architekturą. Przykładem minionej epoki jest Dom Ludowy czyli Pałac Parlamentu wybudowany na zlecenie Ceauşescu. Przechadzając się po tym pełnym kontrastów rumuńskim mieście trzeba skosztować lokalnej kuchni. To przede wszystkim mamałyga – kasza kukurydziana z tłustą śmietaną i bryndzą. Rumuni zajadają ją często zamiast chleba. Flaki na słodko? Oczywiście tylko w Rumunii. Mici (lub mititei) to tutejszy fast food – małe grillowane kiełbaski z mięsa baraniego lub jagnięcego z domieszką wołowiny lub wieprzowiny. Natkniecie się na nie i na ulicy, i w restauracji. Na deser skosztujcie ciepłych pączków czy naleśników. Przy deptaku Strada Lipscani znajdziecie sporo przyjemnych knajpek. Zwiedzając Bukareszt nie można ominąć Pałacu Królewskiego, który jest obecnie Muzeum Sztuki, cerkwi Creţulescu, alei Calea Victorei i Curtea Vecie (Staregp Dworu) – zbudowanego przez Włada Palownika.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj także