Najpiękniejsze targi bożonarodzeniowe, na które warto się wybrać

autor i źródło: Julia Wiśniewska
Udostępnij Tweetnij Wykop

Zapach grzanego wina, mnóstwo przysmaków i prezenty, których szukamy dla bliskich. To wszystko można znaleźć na jarmarkach bożonarodzeniowych. Mają niepowtarzalny klimat i dużo dodatkowych atrakcji jak koncerty, wspólne kolędowanie, jasełka, choinka czy lodowiska.

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych w Europie sięga czasów średniowiecznych. Pierwsze odbyły się w Austrii (XIII wiek) i w Niemczech (XIV wiek). Teraz stragany z różnościami zajmują główne place w wielu miastach Europy. I nie znajdzie się dwóch takich samych jarmarków. To gdzie warto się wybrać w tym roku? Przedstawiamy miasta europejskie – z przewagą polskich!

Praga
W tym roku jarmarki trwają od 2 grudnia do 6 stycznia. Największy odbywa się na Rynku Staromiejskim, ale są też inne: na Placu Wacława (u podnóża Muzeum Narodowego), na Placu Karola czy na Placu Republiki. Oprócz czeskich przysmaków, miodu pitnego i piwa, na praskich jarmarkach bożenarodzeniowych są pokazy bajek świątecznych, targi pacynek, piękna choinka na Rynku Staromiejskim, obok której znajdziemy stajnię z żywymi kozami, owcami i osiołkiem.

Budapeszt
Targ na placu Vörösmarty nie jest jedynym w Budapeszcie, ale to najstarszy i najbardziej spektakularny jarmark w tym mieście. Można tu kupić wyroby sztuki ludowej i rękodzieło. W wybudowanym ceglanym piecu pieczony jest kołacz, chleb, pieczenie i kiełbasy wraz z tradycyjnymi daniami węgierskimi. W weekendy organizowane są teatrzyki kukiełkowe dla dzieci oraz pokazy tańca i wydarzenia muzyczne. Dzieci mogą też brać udział w różnego rodzaju warsztatach (np. robienia ornamentów, owocowych girland, itp.).

Kraków
W Krakowie targ odbywa się w tym roku od 24 listopada do 26 grudnia. Targi w Krakowie to kontynuacja przedwojennej tradycji. Oczywiście odbywają się na Rynku Głównym. To raj rękodzieła. Można kupić biżuterię, ręcznie wykonane ozdoby choinkowe i regionalne smakołyki oraz skosztować ciepłego grzańca galicyjskiego. Dzieci smakują zdobionych pierników i biorą udział w szeregu atrakcji przygotowanych na ten okres. Targom towarzyszą także takie imprezy jak m. in. Korowód Kolędniczy, Obrzęd Dziadów Polskich, prezentacje gmin małopolskich czy spotkania opłatkowe z dostojnikami miasta.
Zarezerwuj świąteczny pobyt w Krakowie

Wrocław
Od 17 listopada do 22 grudnia potrwa w tym roku targ bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Tradycyjnie odbywa się na Rynku Głównym, ulicy Świdnickiej i Oławskiej, a w tym roku po raz pierwszy obejmie też Rynek Solny. Na wrocławskie targi zwykle przygotowuje się sporo atrakcji, także dla najmłodszych. Co roku jarmark odwiedza krasnal Prezentuś i, jak głosi legenda, trzeba dotknąć trzykrotnie jego czapeczki, żeby spełniły się wszystkie życzenia.
Zarezerwuj świąteczny pobyt we Wrocławiu

Gdańsk
Gdańszczanie (i nie tylko) spotykają się na jarmarku na Targu Węglowym – w tym roku od 3 do 23 grudnia. Można podziwiać świąteczne ozdoby, piękne oświetlenie, widoki z koła widokowego AmberSky, obejrzeć Anielski Młyn, pojeździć na weneckiej karuzeli z rumakami czy przypomnieć sobie jazdę na łyżwach, bo jest też lodowisko. Wielka Zbrojownia również otwiera swoje drzwi na ten czas, a w tym roku Akademia Sztuk Pięknych zapewnia w niej oprawę świąteczną. W zbrojowni będzie można znaleźć niebanalne, ręcznie wykonane propozycje prezentów.

Poznań
Jak co roku "Betlejem Poznańskie" zawita na Placu Wolności (18.11-22.12) i na Starym Rynku (2.12-22.12). Jarmark odbywa się przez siedem dni w tygodniu i jest pełen atrakcji: koncerty, animacje dla dzieci, Wielka Parada Świąteczna i karuzela Młyńskie Koło. Najmłodsi spotykają się ze Świętym Mikołajem, a wszyscy śpiewają kolędy.

Warszawa
W Warszawie targów bożonarodzeniowych jest kilka. Tym najbardziej znanym jest targ na Starym i Nowym Mieście, odbywający się od 25 listopada do 7 stycznia. Można tam kupić rękodzieło i ozdoby świąteczne, a posilić się polskim jedzeniem (bigosem, kiełbaskami, chlebem ze smalcem). Co roku dużym wydarzeniem jest zapalenie światełek na choince na Placu Zamkowym oraz iluminacje świąteczne na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj także