Perełki w pobliżu polskich miast. Piękne miejsca idealne na weekendowy wypad

autor i źródło: Michał Leszczyński
Udostępnij Tweetnij Wykop

Wybierając nocleg w dużym mieście, spędzimy przyjemnie czas nie tylko przechadzając się jego ulicami. W okolicach metropolii, takich jak Kraków, Warszawa albo Poznań znajdziemy wiele malowniczych lokalizacji, które możemy odwiedzić sami lub z całą rodziną.

Aby zobaczyć najpiękniejsze zakątki w naszym kraju nieraz musimy wyjechać poza granice dużych miast. Nieco na uboczu właśnie znajdziemy niebywale inspirujące miejsca, w których spotkamy się z historią lub po prostu miło spędzimy czas.

Atrakcje w pobliżu Poznania
Znamy stolicę Wielkopolski jak własną kieszeń? A może naszym postanowieniem noworocznym jest smukła sylwetka i nie chcemy ulec pokusie pysznego miejscowego rogala? Na szczęście w okolicy Poznania znajdziemy kilka ciekawych lokacji do odwiedzenia.

Spójrzmy chociażby na rezerwat przyrody Meteoryt Morasko, który znajduje się na północnym krańcu miasta. Dojedziemy tam bez problemu autobusem. Jak sama nazwa obiektu wskazuje, znajdziemy na jego terenie kratery, które powstały po upadku meteorytu Morasko 5 tys. lat temu. Możemy również odetchnąć tutaj świeżym powietrzem w otoczeniu natury.

Jeśli z kolei interesują nas zabytki, odwiedźmy Kórnik – około pół godziny drogi samochodem od Poznania. Stoi tam piękny neogotycki zamek rodziny Działyńskich wraz z przestronnym parkiem oraz sławna w całej Polsce biblioteka. Wszystkie obiekty są udostępnione dla zwiedzających. Nieco dalej, bo ok. 50 km dzieli Poznań od Gniezna, gdzie znajdziemy jedną z najstarszych katedr w Polsce.

Kraków i okolice
Jeśli odwiedzamy Kraków, również w pobliżu tego miasta zobaczymy wiele ciekawych miejsc. Zacznijmy od Energylandii w Zatorze, ok. 1,5 godziny drogi z Krakowa. Największy park rozrywki w Polsce to idealne miejsce na eskapadę z dziećmi – zachwycą je zwłaszcza rollercoastery, których jest w Energylandii aż 12. Od 2016 r. częścią obiektu jest także park wodny.

Możemy również odwiedzić kopalnię soli w Wieliczce (ok. godzina drogi z Krakowa). To najstarsze wciąż działające przedsiębiorstwo w Polsce, choć obecnie prowadzi działalność głównie turystyczną, nie zaś wydobywczą. Zwiedzający ją goście mogą prześledzić liczącą sobie aż 800 lat historię regionu. Pod ziemią w Wieliczce odbywają się również często koncerty oraz wydarzenia kulturalne.

Miłośnicy wycieczek na łonie natury muszą odwiedzić Jurę Krakowsko-Częstochowską. Trudno zliczyć piękne zakątki, które będziemy mieli okazję tam zobaczyć. Mamy tu zamki, np. ten w Boblicach, gdzie kręcono serial "Korona królów" czy odrestaurowany zamek Pieskowa Skała. Zobaczymy też ruiny warowni w Ogrodzieńcu i Ojcowie.

Na zapalonych fotografów i fanów pieszych wędrówek czekają także widoki przyrody, takie jak Maczuga Herkulesa lub malownicze plenery Ojcowskiego Parku Narodowego. Dość napisać, że Kraków jako baza wypadowa do dalszych eskapad sprawdzi się na pewno nieraz.

Nie tylko stolica
Warszawa oferuje mnóstwo okazji do rozrywki w wolnym czasie, może wręcz nimi czasami trochę przytłoczyć. Dlatego wybierzmy się poza stolicę, by zobaczyć ciekawe atrakcje znajdujące się nie dalej niż dwie godziny drogi od niej. Jeśli spodobał nam się np. warszawski pałac w Wilanowie, odwiedźmy Muzeum w Nieborowie i Arkadii, które znajduje się ok. godzinę drogi od stolicy. Tamtejszy kompleks pałacowo-parkowy jest jednym z najpiękniejszych w naszym kraju.

Nieco bliżej Warszawy znajduje się Żelazowa Wola. To miejsce znane każdemu fanowi muzyki klasycznej – urodził się w nim Fryderyk Chopin. W tamtejszym dworku znajduje się muzeum zawierające ogromną kolekcję pamiątek po wielkim kompozytorze, okoliczny park zaś często rozbrzmiewa dźwiękami jego muzyki.

Osobom, które interesuje historia wojskowości, można zdecydowanie polecić zwiedzanie twierdzy Modlin, znajdującej się 2 godziny drogi od Warszawy. To jeden z największych kompleksów fortyfikacyjnych w Europie, przez który prowadzi wiele szlaków pieszych i rowerowych.

Z kolei na południe od Warszawy znajdziemy miejsce w sam raz dla dzieci – Farmę Iluzji w Trojanowie. Takie atrakcje, jak Opuszczona Kopalnia, Labirynt Luster czy Teatr Cieni zapewnią najmłodszym rozrywkę na długie godziny.

Eskapada z Wrocławia
Podobnie jak w Warszawie, tak samo w stolicy Dolnego Śląska trudno się nudzić. Jeśli jednak ciągnie nas w świat, zobaczmy co ma do zaoferowania okolica. Dla miłośników podróży śladami zabytków miejscem wartym odwiedzenia będzie na pewno Brzeg, piękne miasto o długiej historii. Znajduje się tutaj m.in. Muzeum Piastów Śląskich, dzięki któremu poznamy zawiłą historię tego regionu. Do Brzegu dotrzemy z Wrocławia samochodem lub pociągiem, droga potrwa ok. pół godziny.

Godzinę z kolei w przeciwną stronę zajmie nam podróż do zamku Książ w Wałbrzychu. Warto jednak poświęcić na to chwilę. Cały kompleks zamkowy jest trzecim po Malborku i Wawelu obiektem tego typu w Polsce. To wspaniały punkt widokowy, z którego przywieziemy wiele zapierających dech w piersiach zdjęć.

Jeśli jesteśmy zaś amatorami fotografii na łonie natury, powinniśmy wybrać się do wieży widokowej w Kotowicach, ok. pół godziny drogi z Wrocławia. Obiekt ten ma 40 m wysokości i zobaczymy z jego szczytu panoramę terenów przyrodniczych Natura 2000.

To oczywiście tylko kilka przykładów miejsc, które możemy odwiedzić wyjechawszy poza obręb dużych miast. Polska obfituje w piękne widoki i obiekty z ciekawą historią. Poświęćmy więc od czasu do czasu przynajmniej weekend na ich odkrywanie – na pewno czeka nas wtedy niejedna fascynująca przygoda.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj także