Polska stolicą kultury. Czego nie możesz ominąć w 2019 roku?

autor i źródło: Monika Rosmanowska
Udostępnij Tweetnij Wykop

Chcąc odwiedzić wszystkie miejsca z interesującą ofertą koncertów, spektakli czy wystaw, można w tym roku dostać kulturalnej zadyszki. Dlatego spieszymy z pomocą i prezentujemy subiektywny przegląd wydarzeń w największych polskich miastach. Tam nie może was zabraknąć!

Na scenie
Muzyczny kalendarz na 2019 rok wypełnią nazwiska wielu muzycznych sław. Już 12 lutego w łódzkiej Atlas Arenie zagra jeden z najwybitniejszych rockowych gitarzystów – Slash. Muzykowi towarzyszą Myles Kennedy and The Conspirators. Koncert jest częścią trasy promującej najnowszy krążek legendy Guns N’Roses - "Living The Dream". W przedsprzedaży ceny biletów zaczynają się od 220 zł.

Niespełna trzy miesiące później – 4 maja – z pożegnalnym show w Tauron Arenie Kraków wystąpi ikona muzyki – Elton John. Wokalista, pianista i kompozytor podczas światowego tournée "Farewell Yellow Brick Road" żegna się ze sceną. Bilety trafią do sprzedaży na początku lutego.

Trzy dni po Eltonie Johnie na tę samą scenę w ramach trasy koncertowej "All the hits live" wyjdzie Enrique Iglesias. Gwiazda muzyki pop wraca do Polski na prośbę fanów. Bilety od 189 zł.

Czerwiec w Warszawie będzie należał do… Backstreet Boys. Gwiazda lat 90. z albumem "DNA" oraz trasą "DNA World Tour" wraca na scenę po kilkunastoletniej przerwie. Boysband zagra na Torwarze. Ceny biletów zaczynają się od 240 zł.

Z kolei w Krakowie z koncertem promującym 30. album studyjny "Blood Red Roses" wystąpi Rod Steward (21 czerwca, Tauron Arena).

Fani mocniejszego brzemienia nie mogą odpuścić koncertów zespołów Metallica i Rammstein. Pierwsi wystąpią 21 sierpnia na warszawskim PGE Narodowym. Bilety kosztują od 229 zł. Natomiast niemiecka grupa wystąpi 24 lipca na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wejściówki można kupić już za 189 zł.

We wrześniu warto jeszcze wrócić do Łodzi, gdzie wystąpi Michael Bublé (19 września, Atlas Arena).

W plenerze
Ci, którzy cenią sobie dobrą muzykę i zabawę, powinni w tym roku znaleźć czas na co najmniej trzy festiwale: gdyński Open’er, katowicki Off Festival i warszawski Orange Warsaw Festival.

Na przełomie maja i czerwca trzeba być na Torze Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec. Program 11. edycji Orange Warsaw Festiwal wciąż trzymany jest w tajemnicy. Na razie znana jest tylko data imprezy: 31 maja-1 czerwca. Informacji trzeba szukać na stronie internetowej i fanpage’u festiwalu.

Znany już jest za to program tegorocznego Open’era. 3-6 lipca na lotnisku Gdynia-Kosakowo wystąpią: Travis Scott, The 1975, Greta Van Fleet, Vampire Weekend, Lil Uzi Vert, Rudimental, Sheck Wes, Kodaline, Robyn, Diplo, Anna Calvi. Ceny karnetów zaczynają się od 399 zł.

Miesiąc później (1-3 sierpnia) w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach na Off Festival zagrają Artur Rojek, Belle & Sebastian, The Dumplings oraz Zeus. Bilety kosztują od 120 zł (jednodniowy) i od 200 zł (karnet trzydniowy).

W teatrze
W 2019 roku również miłośnicy teatru mają na co czekać. Od stycznia w repertuarze Teatru Narodowego w Warszawie znajdzie się operetka "Zemsta nietoperza" Michała Zadary – współczesny obraz tego, jak bawi się stolica. W Teatrze Polskim zobaczymy zaś "Wyzwolenie" w reżyserii Anny Augustynowicz.

Teatr im. Słowackiego w Krakowie na 1 lutego przygotowuje premierę "Imienia róży" w reżyserii Radosława Rychcika, twórcy m.in. głośnych poznańskich "Dziadów", a 1 marca na afiszu pojawi się "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Pawła Świątka.

W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie Remigiusz Brzyk i Tomasz Śpiewak pracują nad inspirowanym serialem duńskiej telewizji w reżyserii Larsa von Triera z 1994 roku "Królestwem" (premiera 9 lutego).

Do innego filmu duńskiego reżysera sięga Teatr Śląski w Katowicach. Reżyserka Agnieszka Lipiec-Wróblewska akcję "Przełamując fale" osadza na Śląsku. Premiera 1 marca.

Do prozy Doroty Masłowskiej wraca z kolei Grzegorz Jarzyna. Na scenie TR Warszawa zobaczymy "Innych ludzi", ostatnią książkę popularnej autorki. Premiera 15 marca.

W marcu warto też wybrać się do Gdańska. W Teatrze Wybrzeże Ewelina Marciniak bohaterką swojej sztuki uczyniła panią Dalloway Virginii Woolf.

Do swojego najnowszego spektaklu w warszawskim Teatrze Powszechnym próby rozpoczął już też Krystian Lupa. Premiera "Capri – wyspy uciekinierów" planowana jest na połowę czerwca.

W Teatrze Polskim w Poznaniu Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski pracują nad "Hamletem", który ma być pretekstem do rozmowy o stosunkach polsko-ukraińskich. Spektakl będzie pokazywany poza murami teatru, a nad scenografią pracuje Zbigniew Libera. Premiera także w czerwcu.

W galerii
2019 rok to także dobry czas na odwiedziny w galeriach i muzeach. Od marca w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu będzie można zobaczyć wystawę "Stany skupienia", na której zostaną zebrane prace ikony polskiej neoawangardy - Natalii LL. Kuratorka Małgorzata Miśniewicz zestawia jej twórczość z dziełami kilkudziesięciu artystek z Europy Środkowej.

W kwietniu warto zaplanować wizytę w Muzeum Narodowym w Krakowie, które przygotowuje multimedialną i narracyjną wystawę poświęconą życiu i twórczości ikony polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdy. Na ekspozycji będzie można zobaczyć scenariusze, szkice, rysunki i zapiski mistrza, a także rekwizyty i kostiumy oraz projekty scenografii.

Muzeum Narodowe w Poznaniu pracuje z kolei nad retrospektywą wybitnej konstruktywistki, należącej do dwóch kluczowych ugrupowań przedwojennej warszawskiej awangardy – Marii Nicz-Borowiakowej. Kuratorem otwieranej w listopadzie wystawy jest Andrzej Turowski.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj także