Przegląd gdańskich plaż. Dzika natura na wyciągnięcie ręki.

autor i źródło: Ilona Raczyńska
Udostępnij Tweetnij Wykop

Mieszkańcy Gdańska czasem żartobliwie mówią, że sami sobie zazdroszczą. A faktycznie jest czego pozazdrościć. Tylko tutaj zabytki, muzea, nowoczesne restauracje i stoczniowe dźwigi sąsiadują z prawdziwie dzikimi plażami. Wystarczy wsiąść do tramwaju, by w ciągu dwudziestu minut z zabytkowego centrum przenieść się na piękne plaże, których pozazdrościć mogą nam za granicą.

Od Jelitkowa, graniczącego z Sopotem, aż po Orle na Wyspie Sobieszowskiej, rozciągają się piękne, piaszczyste plaże. W sumie w Gdańsku jest siedem strzeżonych kąpielisk: Jelitkowo, Jelitkowo Klipper, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo i Orle. Wszystkie są absolutnie wyjątkowe. Nie ma się co dziwić, że jadąc na wakacje do ciepłych krajów często przecieramy oczy ze zdumienia widząc betonowe lub kamieniste plaże. Te nad Bałtykiem nas rozpieściły – miękki piasek i rozpływające się pod stopami wydmy, szum fal i drzew z okolicznych lasów – takie wrażenia dostępne są w Gdańsku dla każdego.

Jelitkowo rodzinne
Swoją wycieczkę po gdańskich plażach warto zacząć od Jelitkowa. To część miasta, która graniczy z Sopotem i jest miejscem, które szczególnie upodobały sobie rodziny z dziećmi i ludzie starsi. Obejmująca kilkaset metrów linii brzegowej plaża jest szeroka, a na miejscu znajduje się m.in.: boisko do gry w piłkę, plenerowa siłownia oraz brodziki i zjeżdżalnie wodne. Dojście do plaży jest wyjątkowo zielone, bo prowadzi przez malowniczy park zakończony promenadą. W pobliżu swoje ujście do zatoki ma Potok Jelitkowski, co jest kolejnym elementem dodającym uroku tej okolicy. Zaledwie 20 minut od centrum można poczuć się jak w środku małej miejscowości wypoczynkowej. Szum fal, gwar turystów – wszystko to sprawia, że z Jelitkowa nie chce się wracać.
Stamtąd w kierunku Brzeźna można udać się na spacer brzegiem morza, albo deptakiem, który od plaży oddzielony jest pasem wydmy. Po drugiej stronie zaś rozciąga się las, który oddziela część miejską od plażowej. W niektórych miejscach zlewa się nawet z zabudowaniami, co czyni tę okolicę jeszcze bardziej intrygującą.

Brzeźno dla każdego
Plaże w Brzeźnie to najbardziej popularne kąpieliska w Gdańsku. Kochają je turyści i mieszkańcy. Tutaj znajduje się liczące ok. 140 metrów długości molo, z którego podziwiać można widok na Sopot, Gdynię, a nawet Hel – przy dobrej pogodzie widać te miejsca doskonale.
Plaża położona w bezpośrednim sąsiedztwie mola, to nie tylko mekka amatorów opalania, ale także osób preferujących aktywny wypoczynek. Na miejscu znajdują się boiska do gry w piłkę ręczną i siatkową oraz plażowe dyskoteki. Nie brakuje też atrakcji dla dzieci - jest zjeżdżalnia wodna i dmuchana oraz place zabaw. Nieco spokojniej jest na plaży przy Domu Zdrojowym. Infrastruktura jest tam równie bogata, ale nigdy nie ma w tym miejscu tłumów, w związku z tym jest to idealne miejsce na relaks. W spokoju można tu nie tylko się opalać, ale także poszukać muszelek, a przy odrobinie szczęścia i bursztynów. W sąsiedztwie plaży znajduje się Park Brzeźnieński im. Haffnera – kolejna oaza zieleni. W cieniu tutejszych drzew można znaleźć wytchnienie w upalny dzień. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji w Brzeźnie. Tutejsze okolice to także idealne miejsce do spróbowania nadmorskiej kuchni. Na miejscu znajduje się kilkanaście restauracji i pubów – warto wybrać się do nich niezależnie od pory dnia.

Urokliwe Stogi
W Gdańsku są tacy, którzy na plaży w Stogach nigdy nie byli, ale też ci, którzy bez wizyty na niej nie wyobrażają sobie dnia. To miejsce absolutnie nietypowe. Tutaj klimat portowy jest na wyciągnięcie ręki. Osoby, które zrezygnują z wejścia główną bramą i zboczą trochę w lewo na pewno nie będą zawiedzone, bo najlepiej poczują klimat tego miejsca. Przejście przez wydmy to już nie lada atrakcja, a dźwigi portowe, jako tło do opalania robią niesamowite wrażenie. Na Stogach warto zostać do późnego popołudnia, a najlepiej do zachodu słońca, który właśnie na tej plaży robi szczególne wrażenie. Przynajmniej raz w życiu trzeba się tam wybrać.

Sobieszewska dzikość
Największej dzikości na gdańskich plażach można jednak zakosztować trochę dalej od centrum – na Wyspie Sobieszowskiej. Tutejsza plaża to prawdziwa oaza spokoju. Nie ma tam wypożyczalni skuterów, ani punktów gastronomicznych. W cenie jest cisza i spokój, a natura jest na pierwszym miejscu. Dlatego warto skorzystać z niej na całego. Miłośnicy spacerów będą zachwyceni - wzdłuż plaży znajduje się leśny szlak turystyczny, a w okolicy rezerwat przyrody Ptasi Raj, w którym można spotkać ponad 200 skrzydlatych gatunków.
Najmniej znana, ale przez to wyjątkowa, jest plaża Orle, której znak rozpoznawczy to wysoka wieża na wydmach. Najbardziej kameralna plaża w mieście ma swój niepowtarzalny urok, dlatego w okolicy często można znaleźć biwakujących turystów, którzy czują się tu po prostu bezpiecznie. Spacerując z plaży Orle w kierunku ujścia Wisły dotrzemy do Świbna i rezerwatu Mewia Łacha. To z kolei ulubione miejsce odpoczynku fok żyjących na wolności. Przy odrobinie szczęścia spotkamy jedną, albo dwie.

Sprawdź hotele w Gdańsku

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj także