Smaki Pragi. Bez spróbowania tych dań nie wyjeżdżaj z miasta

autor i źródło: Julia Wiśniewska
Udostępnij Tweetnij Wykop

Czeska kuchnia to propozycja dla wielbicieli tradycyjnego jedzenia, ale każdy powinien jej spróbować. Kto nie zna utopenca, knedlików i słynnego czeskiego piwa? Bez skosztowania tych przysmaków nie opuszczajcie Pragi!

Republika Czeska to kraj podzielony na trzy regiony (Morawy, Śląsk Czeski oraz Czechy – łac. Bochemia), które w swojej historii zawierają także sporo kulinarnych smaczków. Przez setki lat będący pod wpływem Austro-Węgier, potem połączony ze Słowacją, nie ustrzegł się wpływów tych państw, ale zachował swoją tradycję kulinarną.

Praski street food
W Pradze oprócz restauracji warto spróbować "ulicznego" jedzenia. W barach z przekąskami, na targach czy rynkach królują praskie kiełbasy (klobásy), które jada się na ciepło z dodatkami takimi jak keczup czy musztarda. Obok kiełbas popularna jest bardzo parówka w bułce (párek v rohlíku), czyli taki hot dog bardziej przypominający te z polskich stacji benzynowych. No i słynny utopenec – małe czeskie kiełbaski z wołowiny i wieprzowiny ze słoniną nadziewane piklami i podawane na zimno.

Polévka, mięso i knedliki
Czesi lubują się w zupach (cz. polévka – zupa). To podstawa obiadu. Znana jest zupa piwna, a w Pradze największym rozgłosem cieszy się ta z flaków (drstkova polevka). Warto skosztować też zupy czosnkowej lub cebulowej.
Kuchnia czeska jest ciężka, ale smaczna. Przede wszystkim na pierwszy plan wysuwają się mięsa. Wieprzowina robiona na wiele sposobów – duszona w różnych sosach albo opiekana na ruszcie. Wołowina to często serwowana polędwica wołowa w sosie śmietanowym i gulasz – w mniej pikantnej odsłonie niż u Węgrów, ale z dodatkiem knedlików lub podawany w chlebie. W bardziej ekskluzywnych restauracjach szefowie kuchni prześcigają się w serwowaniu dziczyzny czy bażantów.

Knedliki to potrawa, bez której nie można sobie wyobrazić kuchni czeskiej. Podawane głównie jako dodatek do dań (knedliki ziemniaczane lub bułczane). Osobno zamawia się sałaty i surówki, a wśród nich króluje duszona czerwona lub biała kapusta. Jeśli nie knedliki, to koniecznym dodatkiem do obiadu są ziemniaki (brambory).

Serowa uczta
Kolejnym czeskim specjałem jest ser pokrojony w grube plastry i usmażony w panierce. Podaje się go najczęściej z frytkami albo kuleczkami ziemniaczanymi i sosem tatarskim. Niejeden turysta zamówił go na przystawkę a później zdumiony nie miał siły ani miejsca na kolejne danie. Nasi sąsiedzi uważają bowiem smażony ser (smažený sýr) za bezmięsne danie główne i podają go w słusznych porcjach. Niezastąpionym dodatkiem do naszej serowej uczty będzie na pewno…

Piwo!
Wszystkich tych przysmaków najlepiej skosztować w piwiarniach i gospodach. A skoro w piwiarniach, to nie można przejść obojętnie obok czeskiego piwa. Czeskie piwowarstwo ma bardzo długą tradycję. Udoskonalanie receptur i ciągły rozwój w tym kierunku uczyniły z Czech jednego z czołowych przedstawicieli na rynku piwnym. Któż nie kojarzy Pilsnera, Budweisera, Staropramena czy Kozela. To duże browary, ale obok nich jest sporo pomniejszych browarów rzemieślniczych. Często są one produkowane przy gospodach, np. praska "Gospoda u Fleku" produkuje swój browar od wieków. Najbardziej popularne jest oczywiście piwo jasne (svétlé), ale również ciemne (tmavé) ma niemałe grono zwolenników.

Ci, którzy w piwach nie gustują, znajdą dla siebie coś innego. Czechy to również winnice w okolicach Pragi i Brna na Morawach. W chłodne dni można wypić piwo grzane (svarené), a wielbiciele mocniejszych trunków mogą skosztować becherovki, slivovicy lub borovički. Czesi to także producenci absyntu – trunku, który kiedyś sporządzano na bazie piołunu i po specjalnej obróbce uzyskiwano z niego tujon – substancję halucynogenną.

A na koniec deser
Zwieńczeniem czeskiej uczty jest oczywiście deser, który najlepiej zjeść w kawiarni (kavárna) lub w cukierni. Ten najbardziej znany to knedliki na słodko z dodatkiem owoców, ale również znany w Czechach i Austrii jabłkowy strudel oraz bułeczki z powidłami. Przysmakiem jest też ciasto miodowo-orzechowe tzw. medovník, które jest idealnym ciastem do kawy.

Praga oprócz zabytków i urokliwych miejsc to miasto smaków, których wspomnienie na pewno zostanie w pamięci każdego.

Sprawdź hotele w Pradze

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj także