Sztuka wpisana w miasto. Najpiękniejsze polskie murale

autor i źródło: Michał Leszczyński
Udostępnij Tweetnij Wykop

Istnieją galerie obrazów, które są w stanie pomieścić nieskończoną ilość dzieł sztuki, a wstęp do nich jest darmowy. To nasze miasta, a owymi dziełami sztuki są murale. Szukamy najpiękniejszych przykładów street artu z polskich metropolii.

Street art a sprawa polska
Murale wprowadzają odrobinę piękna do naszego codziennego życia i napełniają kolorem każdą, nawet szarą i smutną ulicę. Są z nami od tysięcy lat, a od co najmniej dwóch dekad robią w Polsce prawdziwą furorę. W miastach takich jak Katowice i Warszawa regularnie organizowane są festiwale street artu, w Łodzi zaś sztuka uliczna urosła do rangi jednego z symboli miasta. Na ścianach i murach polskich miast tworzą swoje dzieła artyści z całego świata.

Poznań – Śródka
Mural o dźwięcznie brzmiącej nazwie "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" został odsłonięty 1 października 2015 r. i z miejsca stał się jedną z czołowych atrakcji Poznania. Trójwymiarowy obraz zdobył nawet piąte miejsce w konkursie pt. "7 nowych cudów Polski" organizowanym przez National Geographic Polska. Podstawą projektu autorstwa Radosława Barka było zdjęcie wykonane sto lat temu właśnie w dzielnicy Śródka.

Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle

Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle

Źródło: Wikipedia CC BY-SA 3.0

Łódź – całe miasto
Wybrać najpiękniejszy mural w Łodzi, to jak pojechać do Rzymu i wybrać tylko jeden zabytek. Trudne zadanie i nic dziwnego, że powstają nawet interaktywne mapy łódzkiego street artu, jak ta na stronie fundacji Niezła Sztuka. Tutejsze murale są tak popularne, że ze ścian często trafiają na skórę mieszkańców Łodzi w formie tatuaży. Spróbujmy wymienić kilka najpiękniejszych.
"Madame Chicken" autorstwa duetu Sainer i Bezt (Przemysław Blejzyk i Mateusz Gapski) na al. Politechniki 16 jest dowcipną interpretacją wierszu Juliana Tuwima "W aeroplanie". Na zbiegu ulic Sienkiewicza i Traugutta znajdziemy z kolei dzieło "Rubinstein" poświęcone wybitnemu łódzkiemu pianiście. Jego autorem jest Brazylijczyk Eduardo Kobra. Z kolei najstarszy wielkoformatowy łódzki mural znajduje się na ul. Piotrkowskiej 152. Jest nim ukończona w 2001 r. "Łódź" autorstwa grupy Design Futura. To oczywiście zaledwie czubek łódzkiej muralowej góry lodowej – sprawdźcie sami!

Łódź

Łódź

Źródło: 123RF

Wrocław – Wyspa Słodowa
W stolicy Dolnego Śląska, na małej wyspie oblewanej wodami Odry, zobaczymy mural autorstwa włoskiego artysty Blu. Ścianę kamienicy pod adresem Wyspa Słodowa 7 zdobi "Dama" w sukni złożonej z kłódek, połykająca klucz do jednej z nich… a może do wszystkich? Dzieło można interpretować różnie, podobnie jak inne murale Blu, które znajdziemy w całej Europie – od Hiszpanii przez Niemcy, Włochy aż po Czechy i Polskę.

Warszawa – Powiśle
Oprócz pełnienia funkcji czysto artystycznych, sztuka uliczna może również uczyć. Takim muralem o walorach edukacyjnych jest umiejscowiony na ul. Lipowej 3 wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie. Wykonany przez Good Looking Studio Projekt powstał na zlecenie miasta Warszawy w 2011 r. Obchodziliśmy wtedy nie tylko Rok Marii Skłodowskiej-Curie, ale też Międzynarodowy Rok Chemii. Okazja więc była podwójna. Na zdobiącym Powiśle muralu podwójna noblistka została przedstawiona w konwencji komiksowej. Inna znana osobistość, brytyjski piosenkarz David Bowie, zainspirował street art przy ul. Marii Kazimiery 1 na Żoliborzu. Jego autorem jest Dawid Celek.

Katowice – Wełnowiec-Józefowiec
Podobnie jak Łódź, miasto na Górnym Śląsku muralami stoi. Co roku w okolicach maja odbywa się tu nawet Katowice Street Art Festival. Ciekawym przykładem tutejszych murali jest "Włącznik" na ul. Mikusińskiego 5. Dzieło wysokie aż na cztery piętra bloku stworzył hiszpański artysta o pseudonimie Escif. To przykład muralu społecznie zaangażowanego, który ma skłonić obserwatorów do krytycznego myślenia o otaczającej ich rzeczywistości.

Włącznik

Włącznik

Źródło: 123RF

Kraków – Śródmieście
Nie tylko Warszawa czerpie inspiracje w sztuce ulicznej z wielkich postaci. Ścianę Galerii Krakowskiej przy ul. Pawiej 5 ozdobił w zeszłym roku mural "Lem 2021" autorstwa Marcina Czai. Mural przedstawia wnętrze… spleśniałej szafy bądź mieszkania Stanisława Lema, sławnego pisarza Science Fiction, który większość życia spędził w Krakowie. Dzieło jest inspirowane w dużej mierze twórczością Daniela Mroza, ilustratora wielu powieści Lema.

Trójmiasto
Również nasza nadmorska metropolia może pochwalić się licznymi muralami. Poświęćmy chwilę kilku z nich. W Gdańsku na ul. Pilotów 18e znajduje się barwny street art autorstwa Zosena Bandido – barcelończyka na stałe mieszkającego w Argentynie. Artysta stworzył własny fantastyczny świat, którego bohaterowie, a właściwie stworzenia, pojawiają się na różnych muralach. Gdynia ma swój Traffic Design – festiwal street artu. Jednym z jego rezultatów jest mural na ul. Waszyngtona 22 projektu artysty z Ukrainy, Alekseya Kislowa. Stanowi on metaforę morskiej i stoczniowej historii miasta. Sopot zaś może się pochwalić m.in. muralem "Turystka" Anny Reinert, widocznym na budynku przy ul. Haffnera 24.
To oczywiście tylko kilka przykładów street artu na budynkach polskich miast. Również Częstochowa, Białystok, Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski czy inne, mniejsze miejscowości mogą się poszczycić pięknymi muralami. A ponieważ każdego roku powstają ich nad Wisłą dziesiątki, a nawet setki, istnieje szansa, że niedługo kolejne polskie ulice staną się piękniejsze i ciekawsze.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj także