Tu bije serce miasta. Najbardziej hipsterskie miejsca w Polsce

autor i źródło: Michał Leszczyński
Udostępnij Tweetnij Wykop

Jeśli uznamy, że każde miasto ma serce i umysł, bez wątpienia szybko je odnajdziemy. Zostawmy za sobą ulice biurowców i biznesu! Prawdziwe serce miasta bije w dzielnicach hipsterskich, gdzie dobra kuchnia i serdeczność są na porządku dziennym.

Kim są hipsterzy? Nikt dokładnie nie wie, skąd przybyli. Jedno jest pewne – odmienili już niejedną dzielnicę miasta. Ich znakiem szczególnym jest niechęć do komercji i symetrii. Uwielbiają za to oryginalność, kreatywność, dobrą kuchnię oraz zabawę. Wielu naukowców twierdzi nawet, że roznoszone przez nich pozytywne emocje są zaraźliwe.

Trudno więc się dziwić, iż subkultura hipsterów dynamicznie rozpowszechnia się na całym świecie. Dzięki niej takie miejsca jak Williamsburg w Nowym Jorku czy Kreuzberg w Berlinie uległy zupełnej transformacji. Dotychczas szare i mroczne, obecnie wyróżniają się barwami i różnorodnością. Co ciekawe, w naszym polskim ogródku hipsterskie wzory przyjęły się wyjątkowo dobrze. Reprezentujące je miejsca nad Wisłą należą do najbardziej znanych na świecie.

Oto kilka z nich:
1. Plac Zbawiciela, Warszawa
Blisko centrum Warszawy, na przecięciu ulic Mokotowskiej i Marszałkowskiej, bije hipsterskie serce stolicy. Swoją sławę Plac Zbawiciela zawdzięcza obecności w wielu filmach, dla których jest idealnym plenerem. Okrągły, pokryty zielenią skwer, z licznymi ogródkami oraz górującym nad nim Kościołem Najświętszego Zbawiciela, kojarzy prawie każdy.

Dla warszawiaków plac jest przede wszystkim miejscem spotkań i rozrywki. Można tu smacznie zjeść, napić się pysznej kawy i posłuchać dobrej, alternatywnej muzyki. Wszystko zaczęło się wiele lat temu od klubu Plan B, który od lat gromadził artystyczną śmietankę stolicy. Z czasem rozrywkowa mapa placu poszerzyła się o inne lokale, w których każdy przybysz znajdzie coś dla siebie.
Warte odwiedzenia: Plan B, restauracja Charlotte, Ministerstwo Kawy.

2. Kazimierz, Kraków
Niegdyś osobne miasto, którego historia sięga jeszcze czasów Kazimierza Wielkiego, później żydowska dzielnica miasta. W drugiej połowie XX wieku Kazimierz uległ niestety zaniedbaniu, stał się miejscem pełnym pustych budynków i niezbyt bezpiecznych uliczek. Z tym większym zaskoczeniem można odebrać jego niezwykłą transformację w ostatnich latach.

Obecnie to dzielnica, w której za dnia można zobaczyć liczne wystawy sztuki nowoczesnej bądź tradycyjnej, nawiązującej do żydowskiej historii Kazimierza. Nocą dzielnicę rozjaśniają światła licznych knajpek i klubów, w których trwają koncerty oraz imprezy. Dzięki nim Kazimierz stał się prawdziwą wizytówką Grodu Kraka, która za granicą stała się bardziej rozpoznawalna od takich ikon jak Wawel czy Sukiennice.
Miejsca warte odwiedzenia: Klub Alchemia, Bar Młynek, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, pchli targ na Placu Nowym.

3. Jeżyce, Poznań
Kolejna zaskakująca transformacja na mapie Polski. Jeszcze dwadzieścia lat temu Jeżyce kojarzyły się głównie z muzyką Hip Hop. Pochodzący stamtąd raper Peja śpiewał, że "Grunwald i Jeżyce to dwie najbardziej…" cóż, nieciekawe dzielnice. Obecnie Jeżyce stanowią przede wszystkim mekkę dla wielkopolskich hipsterów.
Funkcjonujący tu od lat Targ Jeżycki jest miejscem, gdzie można zaopatrzyć się w warzywa i owoce z ekologicznych upraw. Jak grzyby po deszczu powstają na Jeżycach małe, urokliwe knajpki z dobrą kuchnią. Działa tutaj także Teatr Nowy, który przoduje wśród wielkopolskich teatrów pod względem ilości nowoczesnych sztuk w repertuarze.
*Miejsca warte odwiedzenia: *Knajpa Na Fyrtlu, Yeżyce Kuchnia, Targ Jeżycki, Teatr Nowy.

4. Praga, Warszawa
Prawobrzeżna dzielnica stolicy wyróżnia się wyjątkowym klimatem, głównie dlatego, że przetrwała do naszych czasu w prawie nienaruszonym stanie. Dawniej Praga posiadała złą reputację. Obecnie nawet międzynarodowy serwis Business Insider uznaje ją za jedną z najfajniejszych dzielnic w Europie.
Opuszczone fabryki i magazyny udzieliły tu gościny klubom oraz galeriom. Przedwojenne kamienice stały się lokalizacjami restauracji i kawiarni. Dzięki nim Praga stanowi miejsce odpoczynku od zgiełku wielkiego miasta. Jego mieszkańcy twierdzą nawet, że Praga nie jest dzielnicą, a "stanem umysłu".
Miejsca warte odwiedzenia: pub Łysy Pingwin, pub/kawiarnia W Oparach Absurdu, Galeria Rzeczy Wyszukanych.

Sprawdź hotele w Warszawie

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj także