Zwiedzanie z wypoczynkiem. Najpopularniejsze plaże miejskie w Polsce

autor i źródło: Michał Leszczyński
Udostępnij Tweetnij Wykop

Czy istnieje sposób na połączenie zwiedzania miast z urokami plażowania? Okazuje się, że tak! Coraz popularniejsze w naszym kraju są plaże miejskie, na których możemy wypocząć, nie oddalając się od zabytkowych części miasta.

Sopot – najpiękniejsza plaża miejska w Polsce
Nasze zestawienie zaczniemy od miejsca, które z pewnością każde z nas kojarzy. Plaża miejska w Sopocie leży nad Bałtykiem, wypoczniemy więc w towarzystwie morskiej bryzy oraz szumu fal. Oprócz leżakowania i kąpieli, możemy tu zwiedzić m.in. słynne Molo w Sopocie, które swoją urodę odsłania zwłaszcza wieczorną porą dzięki sztucznemu oświetleniu. Dosłownie kilka kroków od plaży znajduje się ulica Bohaterów Monte Cassino (zwana też "Monciakiem"). Jest to reprezentacyjna część Sopotu, pełna restauracji oraz punktów gastronomicznych.

Warszawa – plażowanie na "Poniatówce"
Na prawym brzegu Wisły, nieopodal Stadionu Narodowego w Warszawie, znajduje się plaża miejska zwana "Poniatówką". Swoją nazwę zawdzięcza znajdującemu się w pobliżu Mostowi Poniatowskiego. Oprócz sporych rozmiarów, plaża wyróżnia się obiektami sportowymi – znajduje się tu m.in. boisko do siatkówki czy stoły do ping ponga. Okolica obfituje w ciekawe miejsca. Jeśli pozostaniemy na prawym brzegu Wisły, możemy usiąść w jednej z wielu kawiarni czy restauracji, w które oferuje klimatyczna Saska Kępa bądź odwiedzić Park Skaryszewski. Niemal bezpośrednio po drugiej stronie rzeki z kolei odwiedzimy na przykład Muzeum Narodowe i piękny Nowy Świat, tak więc i spragnieni zwiedzania znajdą coś dla siebie. Ponadto, w cieplejszych miesiącach roku nabrzeże Wisły naprzeciw wspomnianej plaży zamienia się w rozrywkowe centrum miasta. Co kilka metrów miniemy kolejne plenerowe kluby, które tętnią muzyką z najróżniejszych zakątków świata. To swoisty "must have" na liście zwiedzania stolicy!

Poznań – wypoczynek nad Jeziorem Maltańskim
Stolica Wielkopolski od lat słynie z tego, że jej wybrzeże Warty pozostaje stosunkowo słabo zagospodarowane. Nic dziwnego, Poznaniacy od lat mają bowiem alternatywę w postaci sztucznego Jeziora Maltańskiego. Oprócz kąpieliska znajdującego się na południowym brzegu zbiornika, "Malta" przyciąga Poznaniaków także zawodami sportowymi (np. regaty wioślarskie), które odbywają się na jej tafli. W pobliżu jeziora znajduje się Śródka, dzielnica znana w całym Poznaniu, której centrum stanowi piękny mural na Rynku Śródeckim. Znajdziemy tu restauracje serwujące dania z różnych stron świata i zwiedzimy muzeum Brama Poznania ICHOT, gdzie poznamy historię miasta i okolic.

Wrocław – największa plaża miejska w Polsce
Wrocławianie najwyraźniej nie uznają kompromisów, gdyż nad Odrą postanowili stworzyć plażę o powierzchni aż 15 tys. hektarów. HotSpot! Beach Bar to miejsce podzielone na dwie strefy – rekreacyjną i aktywnego wypoczynku. W pierwszej możemy odetchnąć w cieniu palm i posłuchać dobrej muzyki. Druga z kolei posiada boisko do siatkówki, badmintona, piłki nożnej dla dzieci, a nawet miejsce do gry w boule. Na plaży często goszczą food trucki, dzięki czemu wypoczywający najedzą się do syta. Niedaleko HotSpot! Znajdziemy także ciekawe miejsca do zwiedzania – Kolejkowo z największą w Polsce makietą kolejową, oraz klubogalerię Neon Side. W tej ostatniej możemy napić się kawy i zobaczyć galerię neonów.

Kraków – plaża blisko sztuki i historii
"PrzyStań na plaży" to stosunkowo młoda inicjatywa, która latem ozdabia Bulwar Kurlandzki nad Wisłą w Krakowie. Wokół przeszklonego kontenera z drewnianym tarasem organizatorzy rozstawiają wtedy leżaki i rozwieszają kolorowe huśtawki i hamaki. Dla preferujących aktywny wypoczynek przewidziano z kolei zajęcia fitness oraz mecze w siatkówkę. Kiedy emocje sportowe opadną, plażowicze mogą zjeść w okolicznych food truckach lub zasmakować pysznych lodów. Po drugiej stronie Wisły znajduje się Zabłocie, niegdyś industrialny region Krakowa, obecnie znajduje się tam m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) czy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, znajdujące się w dawnej Fabryce Oskara Schindlera.

Szczecin – plaża miejska na wyspie
Mamy ochotę opuścić latem stały ląd? Nie musimy w tym celu lecieć na Karaiby. Plaża miejska na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie pozwoli nam odpocząć w bezpiecznej odległości od zgiełku wielkiego miasta. Możemy na nią dotrzeć pieszo bądź za pomocą tramwaju wodnego. O ile za dnia plaża służy głównie wypoczynkowi i rekreacji (można skorzystać np. ze skimboardu), wieczorami staje się sceną koncertów i parkietem imprez. Z plaży rozciąga się widok na Wały Chrobrego - jeden z głównych punktów spacerowych Szczecina. Stąd mamy zaledwie rzut beretem do Zamku Książąt Pomorskich oraz Bramy Królewskiej – dwóch pięknych zabytków tego portowego miasta.

Udostępnij Tweetnij Wykop
Przeczytaj także